EN
USD
Your Cart is Empty
But it doesn't have to be.
Continue Shopping.
Added to Cart
Total:
Discount:
Together:
Quantity:
Cart Total:
Checkout
Customers Also Bought:

Reviewer1052383

New to iHerb? Use coupon code MIK320 for up to $5.00 off your first order.


My Reviews

Items 13-19 of 19 total

« Previous | 1 2 | Next »

Overpriced but tasty and organic

Posted on Jun 19, 2013

It's hard to find high quality tasty organic trail mix. This is all of those, I just wish it wasn't 2+ time the price per pound compared to equally tasty non-organic trail mix. It's also, as reported by others, mostly raisins and sunflower seeds. I haven't priced it out but I suspect you could buy most of the ingredients individually and make your own for significantly less than the ten-ish dollars a pound you pay for this as both organic raisins and organic sunflower seeds are relatively cheap.

Was this review helpful to you?

Taste as good as any

Posted on Nov 22, 2011

These are cheaper than in specialty stores but taste about the same as most.

Was this review helpful to you?

Great taste and organic

Posted on Feb 08, 2011

It's hard to find organic raw unsalted sunflower seeds in local stores at a reasonable price. These are smaller than most but taste great. Raw is much better for you than dry roasted/salted.

Was this review helpful to you?

Tasty source of vegan protein

Posted on Feb 08, 2011

I'm not a big fan of most kinds of soy as it's often over processed, tastes bad, or has other issues. But these are versatile and tasty even right out of the bag. They work well mixed in with other things too.

Was this review helpful to you?

Not sure these do much good

Posted on Feb 08, 2011

Cleanse and Flush products are highly controversial and, short of acting as a mild laxative, I'm not sure these do much else. Most would probably be better off with a fiber supplement.

Was this review helpful to you?

Tasty and better price than local organic coconut

Posted on Feb 08, 2011

A good deal.

Was this review helpful to you?

A nicer way than mixing bulk psyllium with water or juice

Posted on Feb 08, 2011

You need to take at least 2 to get much benefit, and it's an expensive way to get psyllium per gram, but they do work and are nicer than making a mess of a glass and spoon and having to swallow the psyllium itself. They're also more convenient than bulk psyllium for travel.

Was this review helpful to you?

Items 13-19 of 19 total

« Previous | 1 2 | Next »